امام علی (ع): هر كس بد اخلاق باشد، روزى‏ اش تنگ مى ‏شود.
حدیث
نمایش خبر

با اجرای گروه موسیقی هگمتانه همدان
بیست ویکمین نشست«آیین آواز» برگزارمی شود

| اندازه قلم     
 
 
ارسال ایمیل print
بیست ویکمین نشست«آیین آواز» برگزارمی شود

بیست و یکمین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» سه‌شنبه 25 اردیبهشت ساعت 18در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می شود.


بیست و یکمین نشست تخصصی آموزشی «آیین آواز» سه‌شنبه 25 اردیبهشت ساعت 18در فرهنگ سرای ارسباران برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی فرهنگ سرای ارسباران، حسن گلپایگانی (برادر اکبر گلپایگانی) در کنار علی شیرازی، کارشناس و ‌مجری برنامه درباره اینکه «یک آوازِ امروزی چگونه باید باشد؟» به سخنرانی می پردازند.
حسن گلپایگانی ردیف دان ومدرس آواز همچون برادرش اکبر گلپایگانی به مدت هشت سال از محضر زنده‌یاد نورعلی برومند بهره برده است. وی در ادامۀ نشست به اجرای آواز می پردازد.
همچنین اجرای مهدی ستایش‌مهر از هنرجویان آواز حسن گلپایگانی، اجرای گروه هگمتانۀ همدان بخش دیگری از برنامه است. نوین خوش‌نوا (خواننده)، محمد ثابت‌راد (نوازنده تار و سرپرست گروه)، حمید زارعی (تمبک)، حبیب احمدی (سنتور)، سیامک اختری (ویولن)، حسین شیریان (بم تار) به همراه نوازنده مهمان استاد مهران مهتدی (ویولن) اعضای این گروه هستند و خواننده گروه نوازندگی ساز عود را نیز بر عهده دارد.
اجرای ساز و آواز علی انصاری، با همراهی ساز حمیدرضا رویین‌تن (سه‌تار) و امرالله نصرالهی (نی). اجرای آواز مسیح سام‌خانیان از دیگر بخش های بیست ویکمین نشست« آئین آواز » است.
حسن (قاسم) گلپایگانی متولد سال ۱۳۱۹ شهرتهران است، برادر اکبر گلپایگانی در خانواده‌ای هنرمند که مهد آواز بود به دنیا آمدو رشد کرد. پدر این خاندان، مرحوم حاج محمدحسین گلپایگانی از مرثیه‌سرایان بنام آن روزگار بود و در مقام نخستین استادِ فرزندش گنجینه ردیف آوازی را به او آموخت. حسن گلپایگانی خود را همچنین هنرآموخته در محضر استادان همچون اسماعیل مهرتاش، علی اکبر خان شهنازی، حاج آقا محمد ایرانی مجرد، حاج آقای جندقی، عندلیب و عبدالله حجازی (استادِ حسین قوامی در آواز) می‌داند که به منزل خاندان گلپایگانی رفت و آمد داشتند. ضمن اینکه او به مدت هشت سال در کنار برادرش اکبر نزد استاد زنده‌یاد نورعلی برومند حضور یافت و از دانش و تجربه گران‌بهای آن موسیقیدان اثرگذار بهره برد. از حسن گلپایگانی مجموعه‌ای در قالب روایتی از ردیف آوازی با عنوان «فرازو فرود در آسمان ردیف موسیقی آوازی ایران» در دسترس است که دربرگیرندۀ گوشه های آوازی به همراه ترکیبی از شناخت گوشه‌ها، شعرشناسی و طریقۀ به کارگیری درست حنجره، لحن و بیان مطلوب درارائه شعر آواز و همچنین بیان توأم با احساس است. این روایت از ردیف آوازی به همراه سنتورنوازی هانی گلپایگانی فرزند این ردیف‌دان در سال ۱۳۹۰ منتشر شد و برخی، اصل روایت را منتسب به برادر بزرگتر خاندان یعنی اکبر گلپایگانی می‌دانند. حسن گلپایگانی حالا بیش از پنج دهه است که به آموختن هنر آواز به هنرجویان مشغول است.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به فرهنگ سرای ارسباران به نشانی خیابان شریعتی، سیدخندان، خ جلفا مراجعه کنند.
تلفن گویای 20-22872818 داخلی 121 برای آگاهی بیشتر اعلام شده است .

 

>دسته بندی:اخبار مهم, اخبار فرهنگسرا
تعداد بازدید 75 مرتبه امتیاز : rating
تگ ها:
 
 
 
  نظرات

بدون نظر